Caulirice ~ Lifeofjoy.me

Caulirice

When fresh cauliflower is inexpensive, make ‘rice’ from it yourself instead of paying over $2 for a 12 ounce bag. It’s easy!

It can be frustrating to have to make so many things just to make dinner, so the convenience of having riced veggies in the freezer is tempting. But I have a hard time paying ($2.48 for 10 oz and $2.48 for 12 oz.) $3.31 a pound for it when I can make it so easily at home. Lately I’ve been able to get a whole head of cauliflower for only $1.69 at Aldi or 98¢ a pound at Sprouts.  At 98¢ a pound, I can get nearly 3 times the amount of cauliflower for the same price.

When buying fresh cauliflower by the head, I get the biggest head I can find. But it’s really important when buying by the pound to get the best trimmed heads so that there is very little going into the compost bin. ;) When buying by the head, it isn’t as important to get the best trimmed head because you’re not paying for the leaves and such per pound, it’s just part of the head.

Making riced veggies is soooo easy and takes a really short amount of time. I break or rough cut the cauliflower into similarly size pieces and then give it a quick whirl in the food processor. Then simply put it in a pot with some water and cook it for a few minutes or sauté it in a pan either with water or good healthy fat.

So here we go. I got a head with little leaves.

Cauliflower Head ~ Lifeofjoy.meRemove the leaves.Remove leaves ~ Lifeofjoy.meGreen removed cauliflower ~ Lifeofjoy.meRough chop into similar size pieces.

Rough chop cauliflower ~ lifeofjoy.meThis was a large head, so I could only do half of it at a time.

Cauliflower in Food Processor ~ Lifeofjoy.mePulse 5-10 times until it is broken into rice size pieces.

Processing Cauliflower ~ Lifeofjoy.meCaulirice ~ Lifeofjoy.meCauliflower Rice ~ Lifeofjoy.meI then put about an inch of water in my pot and add the riced cauliflower. Cook until desired softness is achieved.

Cook Caulirice ~ Lifeofjoy.meI put a lid on it and cook it about 10-15 minutes. Serve with salt and butter or sauce.

I hope this helps you save some money. I know it helps my budget.

Until next time, God bless,

 Michele ºÜº

 

  Be the first to like this page . . . click the heart.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Afiseaza emoticoanele Locco.Ro